Serigrafi Baskı

Serigrafi Baskı

Serigrafi Baskı, bir seri baskı yapma şeklidir. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki ipek kumaşının fotofilm emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.

Her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır. Elektroniğin bel kemiğidir. Serigrafi sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda serigrafi endüstrinin olmazsa olmazları arasına girmiştir. Serigrafi baskılı ürün ihtiyaçlarınız için bize ulaşın.

Serigrafi Baskı

Serigrafi baskı, üste gerilmiş ince örgü kumaşlı metal veya ahşap bir çerçeve kullanılarak yapılır. Bu örgü ipek ipliğinden üretilir, Ağın kalınlığı ve iplik sayısı, basılan yüzeyin veya kumaşın dokusuna uyacak şekilde seçilebilir ve iplikler arasında daha küçük boşluklar, baskıda daha fazla ayrıntıya izin verir.

Kalıp emülsiyonla kaplanıp tasarım açığa çıkarıldığında şablon olarak kullanılmaya hazırdır. 

Serigrafi neden kullanılıyor?

Serigrafi tekniğinin bu kadar yaygın kullanılmasının nedenlerinden biri, daha koyu kumaşlarda bile canlı renkler üretmesidir. Mürekkep veya boya, malzemenin yüzeyindeki katmanlarda da bulunur ve bu da baskıya kalite verir.

Teknik, bir tasarımın birden çok kez kolayca yeniden üretilmesine izin verdiği için de tercih edilir. Aynı şablon, bir tasarımı tekrar tekrar çoğaltmak için kullanılabileceğinden, aynı ürünün birden fazla kopyasını oluşturmak için çok yararlıdır.

Deneyimli bir üretici tarafından profesyonel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde, karmaşık çok renkli tasarımlar oluşturmak da mümkündür. 

Bora Ajans 37 yılı aşkın süredir serigrafi baskı sektöründe profesyonel olarak müşterilerine hizmet vermektedir.